Jak przygotować się do szkolenia praktycznego, rejsu, obozu dla młodzieży, uprawnienia żeglarskie, itp. – odpowiedzi na często zadawane pytania.

Zgłoszenia i pytania

Wymagania egzaminacyjne żeglarz jachtowy i jachtowy sternik morski.

Żeglarz jachtowy. Zobacz……
Jachtowy sternik morski. Zobacz……..

System Szkolenia Fortis.

Mamy własny system szkolenia wypracowany na bazie wieloletnich doświadczeń. Zobacz……..

Przepisy dotyczące uprawiania żeglarstwa w Polsce.

Przepisy dotyczące uprawiania żeglarstwa w Polsce. Zobacz…..

Żeglarz jachtowy.
Szkolenie w systemie weekendowym, kiedy załoga nie nocuje na jachcie.

Najpierw sprawdzić prognozę pogody i potem ubrać się stosownie do zapowiadanej pogody.
Zabrać ze sobą: krem z filtrem przeciwsłonecznym, okulary przeciwsłoneczne, pasek( sznurek) do okularów, czapkę z daszkiem, kurtkę przeciwdeszczową, obuwie, takie które ma miękkie spody, nie rysuje lub nie brudzi pokładu i utrzymuje stopę
( klapki nie nadają się), wodę do picia, coś do jedzenia.

Często pojawia się pytanie o rękawiczki i sztormiak. Na etapie początkowym nauka wybierania i wiązania lin odbywa się bez rękawiczek. Pracując w rękawiczkach nie czujesz pracy lin w dłoniach i możesz nauczyć się złych nawyków. My nie preferujemy rękawiczek w początkowym etapie szkolenia.

Sztormiak również nie jest potrzebny ale kurtka od deszczu już tak. To może być zwykłą kurtka nieprzemakalna. Pamiętaj aby telefon odłożyć w bezpieczne miejsce, najlepiej do kabiny jachtu. Jeśli nie możesz rozstać się ze swoim telefonem, to zabezpiecz telefon przed wpadnięciem dowody lub schowaj do etui na pasku.

Żeglarz jachtowy.
W formie obozu szkoleniowego i rekreacyjnego
z noclegiem na jachcie .

Przygotowaliśmy listę z podpowiedziami co zabrać na rejs.
Zobacz…….

Listę można wydrukować i wypełniać lub wypełnić online. W razie dodatkowych pytań dzwoń lub pisz maila do Organizatora. Pamiętaj, że podczas rejsu czas przeznaczony na naukę manewrów jest ograniczony terminem szkolenia i warunkami pogodowymi. Postaraj jeszcze przed wyjazdem na rejs jak najlepiej przygotować się z części teoretycznej.

Jachtowy sternik morski.
W formie kursu szkoleniowego z noclegiem na jachcie.

Lista z podpowiedziami co zabrać na rejs.
Zobacz…..
Udział w rejsie szkoleniowym wymaga wcześniejszego przygotowania teoretycznego i opracowania materiałów ,które znajdują się na podstronie Ćwiczenia Zobacz…….. ,.
Oraz przygotowania się teoretycznie w oparciu o
Zobacz wymagania egzaminacyjne……
Pamiętaj, że podczas rejsu czas przeznaczony na naukę manewrów jest ograniczony terminem szkolenia i warunkami pogodowymi. Postaraj jeszcze przed wyjazdem na rejs jak najlepiej przygotować się z części teoretycznej.

Jak zapisać osobę niepełnoletnią na obóz, rejs, szkolenie ?

– Zapoznaj się z Regulaminem.
Więcej…..
– Warunkami Uczestnictwa.
Więcej …….
– Wypełnij i wyślij zgłoszenie uczestnictwa.
Pobierz i wypełnij………
– Wypełnij i wyślij Kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku.
Pobierz i wypełnij ………
– Wypełnij zgodę rodziców lub prawnych opiekunów na wyjazd dziecka.
Pobierz i wypełnij…..
– Lista rzeczy, które należy zabrać na wyjazd.
Zobacz…….
– w razie dodatkowych pytań skontaktuj się z Organizatorem.
Kontakt…..

Jak zapisać osobę pełnoletnią na kurs szkoleniowy, rejs, szkolenie ?

– Zapoznaj się z Regulaminem.
Więcej…..
– Warunkami Uczestnictwa.
Więcej …….
– Wypełnij i wyślij zgłoszenie uczestnictwa.
Pobierz i wypełnij………
– Lista rzeczy, które należy zabrać na wyjazd.
Zobacz…….
– przerób materiały szkoleniowe zamieszczone na podstronie Ćwiczenia
Zobacz…...
– w razie dodatkowych pytań skontaktuj się z Organizatorem.
Kontakt…..

Jaki jest program i trasa rejsu rekreacyjnego?

Na początku załogę zawsze pytamy o preferencje, czego oczekują od rejsu,
jak chcą spędzić czas.
Podczas rejsów turystycznych trasa w pierwszej kolejności dostosowywana jest do warunków pogodowych a potem preferencji załogi. Codziennie sprawdzana jest aktualna prognoza pogody, satelitarne zdjęcia pogodowe, zdjęcia z radarów pogodowych. Następnie w taki sposób zebrane informacje porównywane są z lokalnie występującym zachmurzeniem, ciśnieniem, siłą i kierunkiem wiatru. Dopiero potem wyznaczamy trasę na bieżący dzień i robimy plany na kolejny.

Dodatkowe informacje znajdują się w Regulaminie ……….
W trakcie rejsów szkoleniowych priorytetem są również warunki pogodowe a potem program szkolenia i przygotowanie do egzaminu.

Kto i w jaki sposób przygotowuje posiłki na jachcie?

Podczas rejsu załogę dzielimy na wachty( grupy) najczęściej 2 osobowe. Każdego dnia inna wachta kambuzowa ( kuchenna) zajmuje się przygotowywaniem posiłków dla całej załogi i utrzymaniem porządku na jachcie (sprzątaniem po posiłkach, zamiataniem podłogi na jachcie, itp).

Posiłki przygotowywane są na jachtowej kuchence gazowej z produktów zakupionych w okolicznych sklepach. Sternik w miarę potrzeby pomaga i nadzoruje wachtę aby nikomu nic się nie stało.

Jadłospis wymyśla wachta kambuzowa – po zasięgnięciu opinii wszystkich załogantów. Przygotowywanie posiłków jest jedną z metod na mobilizowanie załogi do współdziałania, budowania zespołu, uczy zaradności i nabywania nowych umiejętności.

Dlaczego nie korzystamy z usług firm cateringowych?

Po pierwsze. Dbamy o środowisko i nie chcemy przyczyniać się do niepotrzebnej produkcji śmieci. Po gotowych posiłkach pozostaje dużo plastikowych opakowań.

Po drugie. Podanie gotowych dań eliminuje wiele elementów, które mają wpływ na wspólne działanie i budowanie zespołu, nabywanie dodatkowych umiejętności, zainteresowanie innymi ludźmi, itp.

Po trzecie. Mamy większą niezależność przemieszczania i wyboru miejsca na nocleg. Nie musimy brać pod uwagę miejsc, gdzie dotrze catering.

Jak wygląda spanie na jachcie?

Załogi mogą być koedukacyjne.
Miejsca do spania ( koje) są dwuosobowe, 2 miejsca w części dziobowej,
2 w rufowej i 3 w mesie( salon). Na podwójnych miejscach śpią osoby tej samej płci.
Sternik ( opiekun) śpi na pojedynczej koi w mesie.

Każdy uczestnik rejsu musi zabrać ze sobą śpiwór do spania, prześcieradło oraz małą poduszkę pod głowę ( jeśli ma taką potrzebę). Prześcieradło należy rozłożyć bezpośrednio na materacach i dopiero na tak rozłożonym prześcieradle rozkładamy śpiwór.

Na jachcie znajduje się zamykane pomieszczenie z chemiczną toaletą i umywalką( kingston) i w tym pomieszczeniu można się przebrać.

Wymagania dla kadry na rejsach, obozach, szkoleniach.

Zgodnie z naszymi standardami osoby prowadzące zajęcia na rejsach, obozach, szkoleniach (kadra), oprócz wymogów czysto formalnych muszą dodatkowo wykazać się doświadczeniem w prowadzeniu jachtów morskich w wymiarze co najmniej 100 godzin ( jako osoba prowadząca jacht a nie załogant) oraz wykazać się umiejętnością manewrowania jachtem śródlądowym ( na żaglach i silniku) – zaliczyć sprawdzian.
Doświadczenie tylko mazurskie i zdobyte na jachtach śródlądowych to dla nas zbyt mało i nie ważne, że zajęcia odbywać się będą na jeziorach.
Dbamy aby kadra charakteryzowała się odpowiednim poziomem wiedzy i doświadczenia.